Vinárstvo Ostrožovič

SHARE

SHARE

Adresa

Nižná 233, 076 82 Veľká Tŕňa

GPS

48.46671, 21.6758827

Dátum vzniku: 1990

Príbeh vinárstva:

Napriek tomu, že vinárstvo Ostrožovič spol. s r.o. sa ročnou produkciou radí medzi veľké slovenské vinárstva a netreba ho väčšine ľudí predstavovať, môžete sa spoľahnúť na to, že majiteľa Jara Ostrožoviča bežne nájdete pri práci vo vinohradoch, alebo v plnom zanietení pri výrobe vín. Príbeh vinárstva je tvorený naozaj zaujímavými osudmi jeho majiteľov, Jara Ostrožoviča a Jarky Ostrožovičovej.

Jaro Ostrožovič:

Už v rokoch 1980 až 1985 som pod rodičovským domom na ručnom mlynčeku mlel hrozno, lisoval a neskôr aj dorábal vína. Nakoľko som vtedy študoval na ovocinársko- vinárskej škole v Modre, vzdialenej od Slovenského Nového Mesta, kde som vyrastal, viac než 400 kilometrov, často len na diaľku som navigoval rodičov, ktorí mi pomáhali, ktoré vínko stočiť, ktoré dosíriť… Vždy, keď som prišiel raz za tri týždne domov, väčšinu času som strávil v dobrom slova zmysle v pivnici.

Za úspešné ukončenie strednej školy mi rodičia chceli na pamiatku kúpiť hodinky, alebo malý motocykel. Vtedy som ich uprosil, aby mi namiesto malého motocykla kúpili malú viničku na Tokaji.

Spracoval som prvú vlastnú úrodu hrozna. Za predané víno som kúpil zopár nových súdkov a odišiel za štúdiom na Moravu. Z „Vysokej školy zemědělskej“ v Lednici na Morave som si okrem nových poznatkov, skúseností a kontaktov priviedol na Tokaj aj manželku – Moravačku, ktorá sa vtedy nebála opustiť svoj rodný kraj a odišla so mnou, 400 km od svojho rodiska. Spolu sme potom v r. 1990, po zmene politických pomerov a po narodení syna založili súkromnú firmu, ktorá okrem piatich sudov a nezmiernej chuti do práce nemala nič.

Po mnohých prebdených nociach plánovania, ale aj fyzickej práce sme sa postupne dopracovali k malej pivničke, potom k väčšej pivnici, skladu a nakoniec sme natrvalo zakotvili priamo v srdci Tokaja, v dedinke Veľká Tŕňa. Postupne sme vybudovali areál, v ktorom sa nachádza zrekonštruovaná výrobná hala, mechanizačné stredisko, skladové priestory a Tokajský dom s novou pivnicou.“

Jarka Ostrožovičová:

Nikdy mi ani vo sne nenapadlo, že budem robiť niečo iné než záhradníctvo a kvety. Keď ma moja materská firma vyslala v roku 1985 na štúdium pri zamestnaní na VŠ Zemědělskú do Lednice na Morave, robili si zo mňa kolegyne humor, že si nájdem vinára. Neverila som, ale mali pravdu.

Dnes tu žijem, odrezaná hranicou od svojej domoviny, ale aj tak šťastná. Je to nádherný kraj, kde slnko nie je zahalené plášťom smogu. Krvavo sa rodí, derie sa vyššie a vyššie na oblohu, odkiaľ potom s hrdosťou sleduje, ako sa len jeho zásluhou začína nový deň. Aj vďaka nemu sa tu rodí to, čo tento kraj vo svete tak preslávilo.

Dozrieva tu hrozno, z ktorého sa vyrába VÍNO KRÁĽOV A KRÁĽ VÍN, víno, ktoré už v 17. storočí popíjal Ľudovít XIV. na svojom dvore, TOKAJ. Vôňu tohoto vína dobre poznám. Denne ju vnímam a denne ju obdivujem. Nedá sa ničím napodobniť. Je v nej ostrý jarný vzduch aj horúce letné slnko, hory, ktoré sa ťahajú naokolo a nedovolia dažďu priblížiť sa. Vo víne každý hľadá iné dno. Pre niekoho je zdrojom zábavy, pre iného poučenia, pre niekoho zdrojom peňazí. Jedno je ale isté.

Dobré víno sa nedá robiť bez lásky. A kto ho predsa robí len pre peniaze, nikdy nemôže byť dokonale šťastný, a víno vytvorené jeho rukami nemôže rozdávať ten hrejivý pocit, otvárať dušu a srdce. Krátko povedané, víno chce a potrebuje celého človeka. Viem to. Môj muž robí tokajské vína a ja spolu s ním.“

Rozloha vlastných vinohradov: 58 ha, z toho 10 ha mladých vinohradov v treťom roku

Vinohradnícka oblasť: Tokajská

Vinohradnícka obec: Malá Tŕňa

Vinohrady/hony: Vlčina, Chotár a Makovisko.

Typ pôdy: tufové podložie

Pivnica:

Tokajská pivnica vytesanej v sopečnej vyvreline – tufe v hĺbke 13 metrov pod zemou. Pivnicu tvorí až pol kilometra chodbičiek a chodieb, tri degustačné miestnosti a firemný archív s množstvom vzácnych, plesňou obrastených fliaš, ktoré sú ozajstným zážitkom.

Tokajská tufová pivnica je špecifická predovšetkým tým, že dýcha a oproti bežným podzemným priestorom máva vyššiu teplotu (okolo 10° C) a nižšiu relatívnu vlhkosť (90 %). V poréznom tufe sa tiež jednoducho vyhĺbia aj vysoké chodby či dómy, takže tu môžete pokojne degustovať či hodovať bez toho, aby vám zima zaliezala za nechty.

Strážcom tokajskej pivnice u Ostrožovičovcov je socha kráľa Bela IV, ktorý je otcom vinohradníctva na Tokaji. Po tatárskych vpádoch (1241), ktoré vyľudnili celý juh Slovenska, sem totiž priviedol aj talianskych vinárskych majstrov. Tí hneď spoznali, aké bohatstvo ukrývajú slnkom zaliate svahy a založili tradíciu, ktorá pretrvala stáročia. Belo IV preslávil Tokaj po celom svete a Ostrožovičovci mu na oplátku zverili ich podzemie.

Špecifikum vinárstva: Najstaršie súkromné vinárstvo na Tokaji, ktoré sa riadi heslom „Víno sa rodí vo vinici! Len zo zdravého a kvalitného hrozna možno vyrobiť vynikajúce a výnimočné víno.“

Vinohrady sú obhospodarované systémom integrovanej produkcie hrozna, ktorá zahŕňa súbor ochranných opatrení na reguláciu škodlivých činiteľov. Využívajú sa ekonomicky, ekologicky i toxikologicky prijateľné metódy pre udržiavanie škodlivých organizmov pod prahom hospodárskej škodlivosti. Pri dodržiavaní zásad v systéme IP sa znižuje počet chemických ošetrení i hnojenia, čo prispieva k zvyšovaniu bezpečnosti a neškodnosť pestovaných viníc, ale aj šetrenia životného prostredia. Jedná sa tak o systém šetrný k prírode a k ľuďom.

Pri ošetrovaní vinohradov pomáha majiteľom okrem iného aj signalizačné zariadenie systém Galati, vďaka ktorému je ochrana vo vinohradoch precízna.

Degustácia:

Vinárstvo ponúka možnosť degustácií po dohode, alebo možnosť tematických degustácií vo vyhradených termínoch. Rezerváciu degustácií môžete urobiť aj priamo cez domovskú stránku www.ostrozovic.sk.

Iné aktivity: Priamo vo vinárstve vybudovali Ostrožovičovci penzión pre 40 osôb s izbami, ktoré sú vybavené modernými prvkami, ako TV, SAT, WIFI, a pod.

V lete iste poteší vyhrievaný bazén a celoročne jacuzzi, prístupná všetkým ubytovaným hosťom neobmedzene.

Najvýznamnejšie ocenenia:

Od roku 2007 naše vína získali viac ako 591 ocenení a viac než 387 rôznych medailí.

Najvýznamnejšie ocenenia:

Vinalies Internationales Paris (2018) ŠAMPIÓN v kategórii prírodne sladkých vín (Tokajská výberová esencia, r. 2000)

BACCHUS WINE INTERNATIONAL COMPETITION Španielsko (2018) Veľká zlatá medaila (Lipovina Saturnia, cibébový výber, r. 2016)

MICHELANGELO International Wine Awards Južná Afrika (2020) špeciálne ocenenie, najlepšie víno zo Slovenska (Tokaj cuvéee, ľadové, Mystéria, r. 2018)

Body
  • Získajte body za nákup. Získajte 1 bodov za každé 1.00 vynaložené
  • image
    Použiť body pri platbe

    Spôsob prepočtu: 1.00 = 100 bodov

  • Konvertovať body na kupón

    Spôsob prepočtu: 1.00 = 100 bodov

Body Body